Ďalšie praktické spôsoby využitia zeleného čaju

Najznámejším spôsobom využitia lístkov zeleného čaju je príprava lahodného nápoja servírovaného na mnoho spôsobov. Možno málokto však vie, že čajové lístky je možné konzumovať aj priamo, podobne ako sa v krajinách Južnej a Strednej Ameriky "vyznáva" medzi domácim obyvateľstvom žuvanie tabakových lístkov. Niektoré zdraviu prospešné látky obsiahnuté v lístkoch čaju sú totižto vo vode nerozpustné. Priama konzumácia lístkov sa preto stáva jediným spôsobom ako "k nim získať prístup".

Takisto je možné, čo je pre nás Európanov možno novinka, ďalej využiť aj hmotu, ktorá zostáva po príprave zeleného čaju. Nasledovný stručný prehľad uvádza len niektoré z mnohých spôsobov využitia či už použitých čajových lístkov alebo starých ale nepoužitých lístkov alebo dokonca čajového výluhu (táto forma "recyklácie" je v Japonsku známa pod názvom "Chagara").

Priama konzumácia čajových lístkov

Suché nepoužité lístky sú vo všeobecnosti ťažko stráviteľné. Preto väčšina z Vás dá asi prednosť lístkom použitým na prípravu čaju. Pred ich vlastnou konzumáciou sa však treba ubezpečiť, že sú dostatočne čisté. V prípade, že ponecháte lístky vo zvyšku čaju dlho namočené môžu sa na nich rozmnožiť baktérie.

Okamžite po príprave zeleného čaju je potrebné lístky určené na priamu konzumáciu cez dostatočne veľké sitko zbaviť aj posledných zvyškov tekutiny a nechať vysušiť na čistom papieri alebo plochom sitku. Počas sušenia je potrebné lístky aspoň 2 krát obrátiť aby sa z každej strany vysušili poriadne.

Čistenie kobercov

Zelený čaj má schopnosť absorbovať zápach okolitých vecí. Vysušené použité čajové lístky je možné využiť ako dezodoranty a tiež ako čistiaci prostriedok s antibakteriálnymi účinkami. Pred vysávaním miestnosti posypte koberec vysušenými čajovými lístkami a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom miestnosť už len klasicky povysávajte. Okrem "vydezinfikovaného" koberca sa miestnosťou bude šíriť osviežujúca vôňa čerstvo navareného zeleného čaju.

Čistenie kuchynských dosiek na krájanie potravín

Pri krájaní niektorých potravín, najmä rýb a mäsa, je často problémom zbaviť sa nepríjemného zápachu. V takýchto prípadoch je možné využiť "dezodoračný" účinok zeleného čaju. Po umytí dosky potrite jej povrch mokrou "chagarou" a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom dosku zmesou poriadne vydrhnite a umyte. Čajový výluh je možné využiť podobným spôsobom a to nieln na čistenie kuchynských dosiek ale aj iného kuchynského náradia.

Prevencia výskytu hrdze

Ak použijete na potieranie železných panvíc a nádob "chagaru", zabránite tým ich hrdzaveniu. Látka tanín, ktorá je obsiahnutá v čaji, vytvára so železom komplex, ktorý na povrchu vytvára tenkú ochrannú vrstvu.

Ústna voda

Pri kloktaní úst zeleným čajom sa nielen predchádza zlému dychu ale sa tiež zabíjajú baktérie. Fluór obsiahnutý v čaji je dôležitý pre dobrý zdravotný stav zubov a preventívne pôsobí proti tvorbe zubného kazu a zápalovým ochoreniam ďasien. Na tento účel nie je potrebné využívať hneď prvú zálievku čaju. Úplne postačí 3 alebo dokonca až 4 zálievka. Prvé si treba vychutnať.

Tampóny na unavené oči

Zelený čaj je vynikajúcim ukľudňujúcim prostriedkom na unavené oči. Využite primerane navlhčené použité alebo staré nepoužité čajové sáčky ako obklady na unavené viečka.

Čajový kúpeľ

Ponorte tenký bavlnený vankúšik naplnený starými čajovými lístkami do horúceho kúpeľa. Relaxujte. Podobne sa dajú využiť aj použité čajové sáčky.

Čajové vankúšiky

Sušená chagara sa môže použiť aj ako náplň do vankúšikov "pod hlavu". Ich jemná vôňa môže pozitívnym spôsobom ovplyvniť kvalitu ľudského spánku. Vankúšiky naplnené požitými čajovými lístkami je potrebné v rámci "pravidelnej údržby" raz za týždeň nechať na mieste chránenom pred priamym slnkom prevetrať.

Vonné tyčinky

Zelený čaj sa vyznačuje jemnou a príjemnou arómou, ktorá sa využíva aj pri výrobe vonných tyčiniek.

Dezodorant do chladničky

Na zachovanie kvality zeleného čaju je najlepšie ho uchovávať na tmavých chladných miestach. Z tohto dôvodu chladnička predstavuje jedno z najlepších miest na jeho uskladnenie. Ak však chceme z chladničky odstrániť nepríjemný zápach zostávajúci po uskladnení rôznych potravín, nie je nič ľahšie ako na tento účel využiť už zmienené čajové vankúšiky prípadne staré čajové sáčky.

Zelený čaj ako korenina

Možno to niektorých prekvapí, ale zelený čaj je možné využiť aj na dochucovanie jedál alebo ako náhražku soli. Vyskúšajte.

Zelený čaj ako prísada do potravín

Vo svete sa napr. vyrábajú pohánkové rezance s prímesou zeleného čaju, tzv. "buckwheat noodles (Soba)", existuje aj zmrzlina, žuvačky, zákusky, cukríky, a želatínové výrobky s príchuťou zeleného čaju. Teda aspoň zatiaľ. Keďže experimentovaniu sa medze nekladú, myslíme si, že je len otázkou času, kedy výrobcovia prídu s niečím úplne novým a nápaditým. Nechajme sa prekvapiť. Zmrzlina zo zeleného čaju je napr. obľúbeným dezertom servírovaným v mnohých japonských reštauráciách. V Japonsku túto pochúťku na jedálnom lístku nájdete pod nazvom "maccha ice cream."

Pre tých, ktorí chcú experimentovať, uvádzame zatiaľ nami neoverený recept na koláčiky zo zeleného čaju:

    Koláčiky zo zeleného čaju

    http://japanesefood.about.com

    Na začiatku je nevyhnutné poznamenať, že na ich prípravu potrebujete zelený čaj kvality "matcha." Jedná sa práškový zelený čaj, ktorý sa v Japonsku používa pri tradičnom čajovom obrade. Podľa originálneho znenia receptu je v tomto recepte surovinou vskutku nenahraditeľnou.

    Základné suroviny:

      4 vajíčka, bielka oddeliť od žĺtok
      1 žĺtko
      1/2 šálky cukru
      1/3 šálky polohrubej múky
      2 polievkové lyžice kukuričného škrobu (Solamyl)
      2 polievkové lyžice práškového zeleného čaju
      1/8 čajovej lyžičky tatárskej omáčky
      cukrársky cukor
      6 polievkových lyžíc mandľovej pasty
      1 šálka hustej smotany
      4 čajové lyžičky práškového cukru

    Postup:

    1. Rúru predhrejte na 450 stupňov Farenheita
    2. Elektrickým mixérom vymiešajte 2 celé vajíčka, 3 žĺtky a 7 polievkových lyžíc cukru do hustej zmesi - pôvodná zmes má strojnásobiť svoj objem (cca 5 minút).
    3. Múku, škrob a 1 polievkovú lyžicu zeleného čaju spolu preosejte. Postupne pridajte do pripravenej vaječnej zmesi a zapracujte. Bielka s tatárskou omáčkou vyšľahajte dopenista (musia sa tvoriť jemné kopčeky). Potom do vyšľahanej peny zašľahajte zvyšok (1 pol. lyžicu) cukru. Takto pripravenú hmotu postupne zapracujte do pripraveného cesta.
    4. Cesto rozotrite na plytký cca 30 x 20 cm veľký vymastený a papierom na pečenie vyložený plech. Pečte v rúre kým cesto zľahla nezhnedne a je relatívne pružné na dotyk.
    5. Po dopečení uvoľnite okraje koláča. Cesto posypte cukrárskym cukrom, preklopte, odstráňte z neho papier a nechajte na doske/podložke vychladnúť. Po vychladnutí nakrájajte na 24 kúskov.
    6. Mandľovú pastu spracujte s 1 čajovou lyžičkou zeleného čaju. Potom hmotu natenko vyvaľkajte. Vykrojte 12 dekoratívnych tvarov na ozdobenie koláčikov.
    7. Do práškového cukru postupne zašľahajte hustú smotanu a zostávajúce 2 lyžičky zeleného čaju. Šľahajte pokým zmes dostatočne nezhustne.
    8. Vychladnuté koláčiky po 2 pospájajte a naplňte pripravenou šľahačkovou zmesou. Touto zmesou potrite aj povrch a boky koláčikov, vrch ozdobte pripravenou mandľovou hmotou. Pred podávaním nechajte postáť v chladničke.

    Dobrú chuť!


home: www.nissubashi.org