Najbežnejšie druhy zeleného čaju používané v Japonsku

zdroj: http://www.656.com/Green_tea/Sencha/

Zatiaľ čo 85 % zeleného čaju pestovaného v Japonsku v súčasnosti pochádza z prefektúry Shizuoka, história pestovania tejto rastliny na území Japonska sa začala písať v oblasti Uji približne v 12. storočí. Uji sa nachádza neďaleko juhovýchodného okraja Kyota v blízkosti rieky Uji a je domovom mnohých svetoznámych svätýň a chrámov. Dej mnohých kapitol knihy "Príbehov rodiny Gendži," ktorá sa pokladá z najstarší román na svete, sa odohrávajú práve v Uji.

Úroda čajových lístkov sa zbiera 4 krát do roka. Lístky z prvej úrody sú typicky mäkké a najaromatickejšie. www.greentealovers.com

Podľa technológie spracovania sa rozlišujú 3 hlavné druhy zeleného čaju: nefermentovaný, čiastočne fermentovaný a fermentovaný. Japonský zelený čaj patrí do kategórie nefermentovaných čajov.

Podľa farby a tvaru a formy ako ďalšieho klasifikačného kritéria sa čaj ďalej delí tzv. loose tea (voľný čaj) a brick tea (doslova tehličkový čaj). Voľný čaj sa ďalej môže klasifikovať do tried podľa metódy použitej na jeho výrobu. Výsledkom použitia rôznych metód spracovania sú rozdiely vo výslednom zafarbení čajových lístkov.

Sencha (v slovenskom prepise senča) je považovaná za najvýznamnejší druh japonského zeleného čaju. Zároveň je tento druh aj medzi Japoncami najobľúbenejší. Predstavuje tradičný "steamed" druh zeleného čaju s pevne zvinutými ihličkovitými lístkami. Má príjemnú vôňu, ktorá pripomína vôňu čerstvo rozkvitnutej lúky pokropenej prvými jarnými dáždikmi. Pestuje sa v okolí hory Fuji a je čajom tradične servírovaným hosťom v japonských domácnostiach. Veľmi dobre sa hodí k pokrmom pripraveným z darov mora. Osobitne vynikajúco chutí v kombinácii s čokoládou. (www.shop.store.yahoo.com)

Senča v preklade znamená "bežný" čaj a je dostupná v mnohých variáciách. Kvalita čaju sa hodnotí podľa jeho farby. Existuje zelená senča, ktorá sa vyznačuje typicky nasladlou chuťou a arómou. Tzv. strieborná senča je podobná zelenej senče, ale na rozdiel od nej je pre ňu typická silnejšia chuť a lístky sú tmavšie sfarbené. Tzv. "zlatý" výber má bohatú "trávovú (grassy)" arómu a vynikajúcu chuť.

Senča najlepšej kvality sa získava z čajových plantáží situovaných v provincii Uji na ostrove Honšú. Možno niekoho prekvapí skutočnosť, že v súčasnosti sa stále väčšie a väčšie množstvo čaju najvyššej kvality používaného v Japonsku pestuje a na japonský trh dováža z Číny. (http://www.adventuresintea.com)

Bancha (v slovenskom prepise banča)sa vyrába z pevných, veľkých lístkov čajovníka, ktoré sa zbierajú v lete a na jeseň. Tento druh bledozelenou farbou pripomína citrón a má výrazne horkastú chuť. Je vynikajúcim osviežujúcim nápojom bežného dňa, výborne chutí aj jeho "ľadová" verzia. Je najbežnejším zeleným čajom pripravovaným v Japonsku. Predstavuje vlastne jednu z kvalitatívne nižších tried senčy. Podľa zdroja www.o-cha.net je Bancha (coarse tea - niečo ako hrubý čaj) stále najpopulárnejším druhom čaju vo vidieckych horských oblastiach. Naopak nie je vyhľadávaným druhom čaju v oblastiach Japonska s dlhou tradíciu pestovania tejto plodiny.

Vyrába sa z čajových lístkov zo skorého letného zberu , pričom sa však zbierajú iba lístky bez stonky. Tento zelený čaj prináša so sebou kombináciu jemne nasladlej chuti a osviežujúcej vône čerstvej zelene.

Hojicha (v slovenskom prepise hodžiča)sa vyrába pražením čajových lístkov Banchy na drevnom uhlí pri vysokej teplote. Praženie prepožičiava tomuto čaju typickú orechovú až karamelovú príchuť a vôňu a zároveň znižuje obsah dostupného kofeínu takže ho môžu bez obáv piť aj ľudia citlivý na kofeín. Veľmi dobre tento čaj chutí chladený.
Kukicha (v slovenskom prepise kukiča) je čaj pripravovaný z pražených vetvičiek čajovníka. Keďže vetvičky čajovníka neobsahujú kofeín, kukicha má iba 1/10 z množstva kofeínu obsiahnutého bežne v senče. Kukicha má bohatú, ale zároveň jemnú zemitú chuť a je na niektorých miestach známa ako čaj vidiečanov ("peasant's drink"), pretože sa traduje, že farmári po tom ,ako predali celú svoju produkciu čajových lístkov do miest kvôli živobitiu, si pripravovali čaj len zo zostávajúcich vetvičiek. Mnohí milovníci čaju považujú tento druh za druh z najjemnejšou a najbohatšou chuťou a arómou. Kukicha je zo všetkých zelených čajov aj čajom najzásaditejším. www.everything2.com
Genmaicha (Genmai-cha), v slovenskom prepise genmaiča, je zmesou praženej nelúpanej hnedej ryže a bancha alebo senča čajových lístkov. Prímes ryže prepožičiava tomuto druhu čaju bohatú orieškovú arómu a zároveň znižuje jeho horkosť. V Japonsku sa tento čaj tradične podáva po jedle, keďže sa verí, že napomáha tráveniu. Niekedy sa tento druh nazýva aj popkornový čaj ("popcorn tea") a to vďaka praženej ryži rozpukanej do tvaru popcornu. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že je to na nerozoznanie. Pre nás, Európanov, predstavujúcich si pod zeleným čajom len drobné zvinuté zelené lístočky čajovníka, vítané osvieženie. Ako každý druh zeleného čaju, aj genmaicha by sa mal zalievať horúcou, ale nie vriacou vodou. Pije sa teplý, nesladený, a bez mlieka.
Gyokuro / Kabusecha (v slovenskom prepise gjókuro / kabuseča) je najdrahším a najlepším druhom zeleného čaju v Japonsku. Jeho meno v preklade do angličtiny " pearl dew" znamená "ranná rosa z perál." Tento názov je odvodený z namáhavého a pracného pestovného postupu, kedy sa kríky čajovníka zakrývajú tienidlami z trstiny, ktoré zabraňujú priamemu dopadu slnečných lúčov na rastliny. Týmto spôsobom sa zabezpečuje ochrana jemných čajových lístkov pred poškodením. Rastliny čajovníka sa zatieňujú posledných 10-20 dní pred zberom, aby sa zachovala žiarivo zelená farba ich lístkov. Tienenie znižuje pravdepodobnosť fotosyntézy. Najznámejším producentom tohto čaju je oblasť Yamashiro. Po tom, ako sa lístky najvyššej kvality ručne zozbierajú sa naparujú, sušia a suché sa následne zrolujú do zvitkov výrazne pripomínajúcich ihličie. Gyokuro má vysoký obsah kofeínu a katechinov. Má výrazne nasladlú jemnú chuť
Kabusecha (v slovenskom prepise kabuseča) sa vyrába podobným spôsobom, len obdobie tienenia je kratšie. Chutí sladšie a je menej horký ako senča. Pre tento čaj je typická smaragdovo zelená farba lístkov. V klasifikácii japonských zelených čajov sa hodnotí ako prechod medzi Schincha a Gyokuro. zdroj: http://www.o-cha.com
Maccha (matcha, macha) (v slovenskom prepise makča) je druh, ktorý sa používa pri tradičnom čajovom obrade v Japonsku nazývanom Sado. Vyrába sa rovnakým spôsobom ako Gyokuro. Čajové lístky sa po zozbieraní naparujú, odstraňujú sa z nich žilky a následne sa rozmeľňujú na veľmi jemný prášok. Tento zelený čaj má vysoký obsah aminokyselín, vitamínov, minerálov a katechinov. Vyznačuje sa výraznou chuťou a arómou.

V Japonsku sa zelený čaj vo forme prášku delí na 2 základné druhy, a síce Koicha a Usucha (koiča a usuča), ktoré sa v princípe vyrábajú tým istým spôsobom, rozdiel je iba v spôsobe získavania čajových lístkov. Pri Koicha sa na výrobu používajú koncové púčiky mladých lístkov z rastlín čajovníka starších ako 80 rokov. Usucha sa získava z mladých výhonkov z rastlín mladších ako 15 rokov.


home: www.nissubashi.org