zdroj: http://www.shizuoka-guide.com
Zber čaju (v japončine chatsumi) v Japonsku sa obyčajne realizuje v 3 rôznych obdobiach od mája do septembra. Samozrejme, že v tomto období sa nezbiera čaj jednotne na celom svete. Obdobie zberu čaju v iných krajinách sveta závisí od ich konkrétnych prírodných, klimatických a geografických podmienok.
Prvá úroda, ktorá sa nazýva "nový čaj" ("new tea") sa zbiera od konca apríla do polovice mája. Druhá úroda sa zbiera koncom júna a tretia od konca júla do začiatku augusta. Čaj sa zbiera ručne, strihá sa špeciálnymi ručnými nožnicami alebo sa na zber používa špeciálny zberací stroj. Pri ručnom zbere môže šikovný zberač denne nazbierať až 30 kg čajových lístkov pričom 1 lístok váži len niečo okolo 1 gramu, čo len ilustruje namáhavosť takejto formy zberu. Preto sa v súčasnosti dáva prednosť mechanizovanému zberu pomocou špeciálnych zberačov. Len čaj najvyššej kvality sa zbiera stále ručne. Tradične sa verí, že na prípravu čaju najvyššej kvality musia byť lístky a výhonky zozbierané ženami, ktorých ruky sú oveľa citlivejšie a jemnejšie a pracujú rýchlejšie než ich "spolupracovníci" mužského rodu.
Na výrobu čaju najvyššej kvality sa používajú terminálne púčiky spolu s 2 najvrchnejšími lístkami každej vetvičky. V dôsledku pravidelného odoberania terminálnych výhonkov zodpovedných za ďalší rast rastliny nadobúda rastlina čajovníka košatý kríkovitý charakter. Rastlina čajovníka "dospieva" v 4 rokoch. Výhonky, púčiky a lístky z mladších rastlín sa nezbierajú. Vo vegetačnom období je možné zbierať nové "prírastky" každé 2 týždne. Rastliny čajovníka nie sú schopné samoopelenia a preto je nevyhnutné krížové opeľovanie za pomoci rôznych biotických činiteľov.
Horkosť čajových lístkov sa zvyšuje úmerne s dĺžkou vystavenia rastlín priamemu slnečnému žiareniu, preto sa lístky pochádzajúce z prvého zberu sezóny používajú na výrobu čaju najvyššej kvality, z ktorého je možné pripraviť nápoj lahodnej chuti a vône len s minimálnou horkosťou.