Nákup a príprava zeleného čaju

zdroj: http://www.organicgreenteas.com

Zelený čaj je najlepšie kupovať v špecializovaných obchodoch pokiaľ možno vždy len v malých množstvách aby sa zachovala jeho čerstvosť a pôvodná kvalita, keďže je pomerne náročný na podmienky skladovania. Najlepšie je ho skladovať vo vzduchotesných nádobkách/špeciálnych čajových dózach na chladných miestach. Pri príprave čaju je potrebné dodržiavať priložený návod a na jeho prípravu používať keramické, špeciálne na tento účel určené, čajníky.

Tak ako kvalitný čaj Oolong aj zelený čaj je možné zaliať niekoľko krát bez toho aby sa podstatne znížila jeho kvalita. Aj napriek širokej rozmanitosti bežne dostupných druhov zeleného čaju, všetky majú spoločnú jednu črtu - žiadny z nich sa nezalieva vriacou vodou. Čím je voda bližšie k bodu varu tým bude čaj horkejší. Ideálne je zalievať zelený čaj vodou s teplotou 80-90 stupňov Celzia. Toto je možné docieliť 2 rôznymi spôsobmi:

  1. po zovretí nechať vodu odstáť 5 minúť a až potom ju použiť na zaliatie čaju alebo
  2. najprv pokropiť suchú zmes čaju troškou studenej vody a len potom dodať vodu práve prevarenú

Čaj je potrebné nechať vylúhovať len 1 - 2 minúty (dĺžka vylúhovania závisí od druhu čaju a osobných preferencií), nie dlhšie! Inak veľmi zhorkne.

Čaj je možné zaliať aj viac krát, len nesmú byť medzi jednotlivými zálievkami príliš dlhé prestávky. V Číne sa dokonca zastáva názor, že čaj z druhej zálievky chutí lepšie ako ten zo zálievky prvej. Najkvalitnejší čaj je možné bez straty jeho chuťových kvalít zaliať až 3 razy. Pri viacnásobnom zalievaní však treba pamätať na skutočnosť, že pri každej následnej zálievke je nutné nechať čaj vylúhovať dlhšie. Posledná zálievka by nemala byť realizovaná neskôr ako 3 hodiny od zálievky prvej.


home: www.nissubashi.org