HOME

Origami

Guľa

Origami alebo aj "paper-folding" je starobylou tradičnou formou japonského umenia, ktorého prvopočiatky siahajú do obdobia pred viac ako 1000 rokmi. Pri origami sa papier skladá do rôznych tvarov, ale vždy bez použitia nožníc, noža alebo iných ostrých predmetov, hoci v začiatkoch sa tieto nástroje používali, pretože už od dávna sa verí, že len tak je možné zachovať "dušu" poskladaného predmetu neporušenú.

História

História vzniku origami je opradená rúškom tajomstva, rôzne zdroje uvádzajú rôzne dátumy a súvislosti vzniku a rozšírenia. Dôležité je, že origami si postupne našlo široký okruh nadšencov a priaznivcov nielen v samotnom Japonsku ale vskutku na celom svete. A niet sa čo diviť. Origami snúbi  v sebe silu ducha, fantáziu mysle a šikovnosť rúk výsledkom čoho sú unikátne a často neuveriteľne komplikované figúrky zvierat, ľudí, ozdobné krabičky, obálky, pohľadnice, blahoželania, peňaženky, dokonca aj lietadlá a helikoptéry. Fantázii a šikovnosti sa medze naozaj nekladú a každý má možnosť si v origami nájsť to svoje a čo je najpodstatnejšie, nepotrebujete nič iné len obyčajný papier a najmä zo začiatku veľa trpezlivosti.

Drak á la žeriav

Dodnes sa presne nevie, kedy a kde origami vzniklo. Niektorí historici zaoberajúci sa origami presadzujú názor, že origami ako forma umenia sa vyvinula čoskoro po vynájdení papiera Ts'ai Lunom v roku 105 n.l.v Číne. Z Číny sa výroba papiera postupne rozšírila aj do Japonska a to vďaka budhistickým mníchom na konci 6. storočia n.l. . Predpokladá sa, že spolu s touto technológiou sa postupne rozšírilo aj origami - skladanie papiera do rôznych tvarov a objektov. Papier bol v Japonsku od začiatku považovaný za drahý materiál ale aj napriek tomu našiel uplatnenie v mnohých sférach života, napríklad v architektúre. Niektoré prvky origami sa postupom času stali súčasťou náboženských šintoistických obradov. Kami - japonský ekvivalent pre papier je totožný s výrazom používaným pre dušu alebo boha. Tradičné prvky asociované so šintoistickými obradmi v nezmenenej podobe pretrvali stáročia a zachovali sa dodnes.

Iné teórie hovoria, že origami je jednoznačne japonským vynálezom, pretože neexistujú dôveryhodné čínske zdroje potvrdzujúce existenciu tohto druhu umenia v Číne. V Japonsku sa jeho vznik datuje do obdobia Heian (741-1191).

Jošino Isei: Kôň

Bez ohľadu na krajinu pôvodu sa Japonsko považuje za krajinu, ktorá najväčšou mierou prispela k rozvoju tohto tradičného druhu umenia.

Tradične slúžilo origami ako zábava pre ženy a deti. Tzv. moderné origami, teda bez použitia nožníc a strihania/rezania papiera sa vyvinulo v období Muromachi (1338-1573) pričom ku koncu obdobia Edo (1603-1867) bolo známych cca 70 rôznych tvarov papierových skladačiek ako napr. žeriav, žaba, loď a balón. Pri modernom origami sa používa len 1 list (z jednej strany) farebného papiera štvorcového formátu. Avšak pri špeciálnych umeleckých výtvoroch sa používa špeciálny rôznofarebný papier.

Najstaršou známou knihou, ktorá preslávila origami vo svete bola "Hiden Senbazuru Orikata", čiže "Tajomstvo tisíca papierových žeriavov". Vydaná bola v roku 1797, tu prinášame ukážku 3 stránok tejto knihy, viac nájdete na adrese www.origami.gr.jp.

Súčasnosť

Z praktického hľadiska sa origami využíva na dekoráciu interiérov, na výrobu atraktívnych ozdobných obalov (krabičky, škatule, obálky a iné) a módnych doplnkov.

Kawahata Fumiaki: Dimetrodon

V zásade sa v dnešnej dobe rozoznávajú 4 základné štýly skladania origami a síce klasický, minimalistický, krčivý a tzv. dry tension folding (ťažko preložiteľný termín, v podstate sa jedná o vytváranie zakrivených tvarov metódou ťahu papiera).

Classical origami (klasický štýl) – najobyčajnejšia forma skladania modelov, modely sú reprezentatívne, symetrické a ľahko reprodukovateľné.
Minimal folding (minimalistický  štýl) – cieľom je s minimálnym počtom skladov papiera čo najlepšie vystihnúť tvar modelu.
Crumpling (krčivý štýl alebo aj vrásnenie) – pri tomto štýle sa využíva metóda vytvárania čo najväčšieho počtu záhybov. Aj krčenie je vlastne skladanie :-)
Dry tension folding – pri tejto technike sa využíva vlastnosť papiera formovať zakrivené tvary pri namáhaní ťahom.  
zdroj: K's origami - ukážky štýlov, história, animované ukážky skladania a p. (Angličtina, japončina)

Združenie Nissubashi sa podieľalo na organizovaní Origami workshpu 23.10.2004.

Odkazy na iné stránky:

The Official Web Site of Japan Origami Academic Society (Angličtina, Japončina)

Origami Creator's Fantasia - návody na skladanie, galéria, ďalšie odkazy (Anglictina, Japončina)
Origami Homepage (angličtina)
Joseph Wu's Origami Page - galéria (angličtina)

www.origami.cz - návody, návody na skladanie, udalosti (čeština)